Orbán Viktor bejelentette: jöhetnek az új magyar-szerb beruházások
A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország.
A Biden-kormányzat szankciókat vezetett be a balkáni ország energiacégének orosz tulajdonlása miatt, Azerbajdzsán pedig nem tud gázt szállítani.
Szerbia energiaellátása kettős nyomás alatt van: az Egyesült Államok szankciókkal sújtja a fő gáz- és olajtársaságát az orosz tulajdonlás miatt – a Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalat a Gazprom és a Gazprom Neft többségi tulajdonában van –, Azerbajdzsán pedig azt állítja, nem tudja teljesíteni az ellátást – írja a Politico. „Ezek a legsúlyosabb szankciók, amelyek valaha is érintettek egy szerbiai vállalatot” – mondta Aleksandar Vučić szerb elnök pénteki sajtótájékoztatóján, és hozzátette, az orosz érdekeltségek teljes kivonulását kérik Szerbiától, még a 49 százalékos részesedés lehetőségét sem engedik meg, hanem a NIS-ből való teljes kiszállást követelik.
Szerbiát régóta bírálják amiatt, hogy
a Gazprom Neft 50, a Gazprom pedig további 6,15 százalékos részesedést szerzett a nemzeti gáz- és olajszolgáltatóban, a szerb kormánynak csak 29,8 százalékos tulajdona van a vállalatban.
De eddig mind az Egyesült Államok, mind az EU habozott lépni, óvakodott attól, hogy megterhelje a kapcsolatát Belgráddal.
Azerbajdzsán pedig vis maiorra hivatkozott, így Szerbia nem számíthat arra az 1,7 millió köbméter gázra, amely naponta érkezett az országba. Azerbajdzsán alternatív gázforrásként szolgál Délkelet-Európa nagy része, valamint Olaszország számára a Transz-Adria gázvezetéken keresztül, amelyet később a déli folyosóhoz nem tartozó más európai országokba is eljuttathatnak.
Vučić kijelentette, mindenáron megvédik Szerbia érdekeit, nem lesz hiány és nem lesz katasztrófa, s hangsúlyozta, az amerikai szankciókkal kapcsolatos fenyegetés nem kifejezetten Szerbiára irányul, hanem a leköszönő Biden-kormány lépése, hogy
átfogó támadást intézzen Oroszország ellen, nemcsak az olaj- és gáztermelés, hanem az összes kapcsolódó vállalat ellen.
Szerbiának március 12-ig kell lezárnia a végső pénzügyi ügyleteket a Gazprommal és a Gazprom Nefttel, valamint megváltoztatni a NIS tulajdonosi szerkezetét, aminek következtében a magyar MOL beszállhat az orosz részesedés megvásárlásába. Vučić bejelentette, hogy közvetlenül Vlagyimir Putyin orosz elnökkel fog beszélni a probléma megoldása érdekében.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország.
Nyitóképünk: Aleksandar Vučić, dpa Picture-Alliance via AFP